Modernizacija zdravstvenih objekata u Kragujevcu


Govoreći o sledećim planiranim projektima u oblasti zdravstva, Lončar navodi da su sledeći gradovi čiji će zdravstveni objekti biti modernizovani Kladovo, Kragujevac i Sremska Kamenica
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da je Srbija ispunila standarde koji važe za savremeni svet, a to je da poseduje savremeni aparat za zračenje na 250.000 stanovnika.
- Konačno je to ispunjeno. Koliko mi je poznato, to nikada nije bilo u Srbiji - naglasio je Lončar na otvaranju Onkolgije 2.
Kaže da je to prvi cenar gde će biti odvojeni ljudi koji dolaze na pripremu za zračenje, kao i da će imati posebne prostorije sa svojim porodicama i da se neće mešati sa ljudima koji su već u zoni zračenja.
Takođe, za razliku od ranijeg centra, ovaj će imati osvetljene prostorije, te zdravstveni radnici, prema Lončarovim rečima, više neće morati da pitaju "kakvo je vreme bilo danas".
- Ostaje sada da se svi sistemi napune, uklope i da se utvrdi šta je potrebno za pripremu pacijenta koji se zrači. Njima će sistem sam proceniti stepen zračenja - ukazao je ministar.
Govoreći o sledećim planiranim projektima u oblasti zdravstva, Lončar navodi da su sledeći gradovi čiji će zdravstveni objekti biti modernizovani Kladovo, Kragujevac i Sremska Kamenica.
Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Radan Džodić rekao je da je danas veliki dan za Srbiju i srpsku medicinu, naročito onkologiju, i naveo da je u protekle četiri godine u Institut uloženo više nego od njegovog osnivanja.
- Uz tehnošlosku podršku koja je neophodna, našim pacijentima ćemo omogućiti nabolje lečenje - rekao je on i zahvalio predsedniku, ministru zdravlja i Vladi Srbije na "Onkologiji 2".
Direktorka radioterapije na Institutu Vesna Plešinac Karapandžić je izrazila zadovoljstvo zbog otvaranja Onkologije dva jer će to, kaže, doprineti tome da više ne bude liste čekanja.
- To je bio jedan od naših najtežih elemenata u radu - istakla je ona i dodala da se u Institutu zrače i deca kojima će, sa novom opremom, biti omogućeno da se leče na najvišem nivou.
Institut za onkologiju dobio je danas, nakon osam decenija od osnivanja, Onkologiuju 2, novu zgradu i najsavremeniju opremu, što će lečenje pacijenata obolelih od malignih bolesti izjednačiti sa evropskim standardima.
Za institut su nabavljena tri najsavremenija linearna akceleratora, jedan CT simulator, kao i prateća radioterapijska oprema, a izvršeni su građevinski radovi na objektu koji obuhvataju 1. 200 novoizgrađenih kvadratnih metara, a ukupno 2. 000 kvadrata adaptiranog prostora.
Vrednost investicije je 8,9 miliona - ukupna vrednost opreme je oko 6,4 miliona evra, a građevinskih radova oko 2,4 miliona evra.
U novoj zgradi već su smešteni novi aparati za zračenje, a za oko tri sedmice primiće prve pacijente.
Na Onkologiji 2 sprovodiće se terapija zračenja, a zajedno sa planiranjem obučavan je i kadar, ulaže se u nove specijalizacije, a lekari su na obuku išli i u Japan.
Takođe, za KC Kragujevac nabavljen je jedan akcelerator i izgrađen jedan bunker, dok je KC Niš dobio jedan linearni akcelerator, jedan CT simulator i rekonstrukciju postojećeg bunkera.
Zdravstveni centar Kladovo takođe je dobio jedan linearni akcelerator, CT simulator i jedan bunker.
Ministarstvo zdravlja prethodnih godina nabavilo je i u rad pustilo četiri linearna akceleratora, vrednosti od oko 700 miliona dinara, za koja je sredstva obezbedila Vlada Srbije
Aparati su raspoređeni u KC Niš - dva aparata, u KC Kragujevac - jedan aparat i jedan u Institut za onkologiju KCS.
Uz puštanje u rad ovih šest novih akceleratora Srbija će ispunjavati svetske kriterijume po broju aparata za zračnu terapiju, a to je jedan aparat na 250.000 građana.

Коментари